Збережемо нашу землю зеленою
Вихователь. Ранок 12 квітня 1961 року.
У цей день дізнався про політ Ю. О. Гагаріна і перші його слова були: „Маленька, блакитна пташка”. Виявляється що нашу планету можна облетіти всього за 108 хвилин.
І ті ліси, що з поверхні землі здавалися безкраїми, можна просто обкинути зором, можна оглянути неосяжні океани, перерахувати звірів в лісі та запаси в річках, заглянути в надра землі.
І, виявляється, континенти розташовані зовсім недалеко один від одного, і всі люди, що живуть на нашій планеті, здаються зверху, з космосу, всього лише пасажирами одного космічного корабля, що пливе дійсно безмежним океаном – Всесвітом, і незважаючи нарізний колір шкіри у всіх цих людей одні й ті самі проблеми: люди хочуть бути здоровими, довго жити, виховувати дітей. Для цього потрібен мир, потрібне яскраве сонце над головою, чиста вода, свіже повітря, блакитне небо.
І тому не в підкоренні природи полягає потреба, а в глибокому пізнані її законів. Починаючи з 60-х років ХХ століття людство ще більше доходить думки про це, все більше хвилюють людей проблеми екології. Створюється Червона книга, оголошується Міжнародна екологічна програма дослідження загальних біосферних явищ.
Люди схвильовані, і є чим!
У 1991 році Верховна Рада оголосила всю територію України зоною екологічного лиха. Територія всієї нашої країни, за винятком окремих невеликих районів в межах Карпат, Центрального Поділля, Полтавщини та Східної Вінниччини, характеризується як забруднена і дуже забруднена, а 15% цієї віднесено до категорії надзвичайно забруднених регіонів екологічної катастрофи. До цих 15% входять тридцяти кілометрова зона Чорнобильської АЕС, південь Херсонської області, зона, обмежена лінією Дніпропетровськ – Кіровоград – Кривий ріг – Нікополь – Запоріжжя – Дніпропетровськ, а також район Донбасу.
За тривалістю життя населення України посідає 52 місце у світі. З 1991 року зареєстровано природне скорочення населення. Особливо вражаючими є показники смертності дітей на першому році життя: 13,6% на 1000 народжених, це у 1,5 раза більше, ніж у розвинених країнах. Постає справедливе запитання – що стало причиною цього? Відповідь фахівців – забруднення навколишнього середовища.
Сьогодні ми з вами побуваємо на екологічній конференції на тему: „Збережемо нашу землю блакитною і зеленою”.
Ведучий
Все, що буде, було і є на землі
І сто тисяч разів уже бачене й чуте:
Сірі вузлики ранку, твої слова? –
Все це тільки одне нерозгадане чудо.
Знаю, склад біосфери, структуру кислот
Все, що є у природі, сприймаю як дійсність.
Я – людина двадцятого віку і от
Зачудована, бачу лише первозданність.
Зачудована ти? Подивись на вкруги!
Де ж ота первозданність природи?
Під кислотним дощем почервоніли луги
І в гріхах вимирають народи.
Продавець повітря. Чисте гірське повітря! Купуйте живу воду. Остання жива вода на Землі. Парасольки від кислотних дощів – для всіх і для кожного. Купуйте цілюще чисте гірське повітря! Тільки у нас! Натуральна „жива вода”!
(На сцену вибігають покупці – учні.)
Продавець повітря. Купуйте парасольки від кислотних дощів! Живу воду! Останню живу воду!
1-й покупець. Парасольки від кислотного дощу?
2-й покупець. Жива вода?
1-й покупець. Чисте повітря?
Продавець повітря. Так останні екземпляри. Тільки у нас! Поспішайте! Купуйте носові хустинки від смогу!
2-й покупець. Навіщо?
1-й покупець. Кому потрібна „жива вода”?
2-й покупець. Все це бабусині казки!
Продавець повітря (із сумом). Бабусині казки... Ні, молоді люди, це вже не казки, це сумна статистика. Ще трохи, і на Землі не залишиться ні краплі справжньої чистої води, котру я називаю „живою”. А за один вдих скоро прийдеться платити таку ціну.
1-й покупець. Яку ж?
Продавець повітря. Навіть страшно вимовити... Ціною всьому може стати людське життя! Наше й наших дітей.
2-й покупець. Та він знущається з нас! Яка нісенітниця: носові хустинки від смогу, парасольки від кислотних дощів!
Продавець повітря. Так-так. Чудові парасольки від кислотних дощів.
1-й покупець. Та він божевільний!
2-й покупець. Повітря о-о-он скільки!
1-й покупець. А води? Пий – не хочу!
2-й покупець. Та він звичайний шахрай!
1-й покупець. Ходімо, не має про що з ним розмовляти!
2-й покупець. На наш вік всього вистачить!
Продавець повітря. Люди! Невже вам нестрашно? Страшно. Незабаром лише в кіно може буде побачити світанки і присмерки, лише в музеях збережеться чисте повітря і жива вода, ранкова роса і грибний дощ. Та й хто буде ходити до таких музеїв?
1-й покупець. А сонце?
2-й покупець. Невже зникнуть птахи.
1-й покупець. І ми ні коли не побачимо пролісків?
2-й покупець. Не вдихнемо пахощів конвалії?
1-й покупець. Не зануримося у холодну воду?
2-й покупець. Як же так? Не справедливо! Невже я ніколи не побачу веселку?
Всі. Ні! Ми незгодні! Нехай буде веселка!!!
(Танець „Парасольки”.)
Еколог. Вода – початок всіх початків.
Давайте подивимось на карту. Наша планета має назву Земля через непорозуміння: на суходіл припадає біля однієї третини її території, а все інше – вода! Правильніше було б її назвати планета Вода.
Колись давно в тій воді зародилося життя, а потім живі істоти вийшли на суходіл, пристосувались до нового середовища. З’явилась людина, виросли поселення, міста, задиміли труби заводів і люди стали помічати, що води стало катастрофічно не вистачати. В це повірити важко. Чи можливо таке? Це на нашій планеті, де майже кожного тижня бувають страшні паводки, коли несподівано розливаються ріки, коли з неба ллється мільйони кубометрів води, коли в цій воді буквально захлинаються люди.
Все це так. Але лихо в тому, що вода поширена на нашій планеті нерівномірно – де густо, а де й пусто. Роками не випадає жодної краплі опадів у пустелях Африки, Америки, Монголії. А ось ми звикли, що повернувши кран, завжди можемо отримати будь-яку кількість води. Велика кількість води потрібна для промислових цілей: для виплавляння однієї тони чавуну – 300 кубічних метрів води, нікелю – 4000 кубічних метрів води, для отримання однієї тони волокна – 5600 кубічних метрів води.
Для людини потрібна прісна вода. Вона складає на Землі приблизно 2%, причому ¾ її припадає на льодовики Арктики та Антарктиди. Ось чому зараз майже чверть населення нашої планети не незабезпечена питною водою. Все частіше можна чути про питний голод.
Гонконг отримує питну воду з Китаю по трубах. На воді, що привозиться, існує ціла держава, - Алжир. Нестача чистої води відчувається і в Югославії, Греції, де вона ціниться вище за вино.
За повідомленням преси Німеччина, Голландія, Данія планують закупівлю чистої води у Швеції. Пропонується поставляти її до цих країно трубопроводу. Розробляється проект про поставку питної води з Аляски до Канади, США, Мексики. У посушливих районах води не вистачає так само, як і хліба. Близько 80% захворювань у цих районах пов’язані з неякісною водою.
На думку вчених, Рейн являє собою насичений розчин дьогтю. Стік кислот у річку Північний Потанак досяг таких розмірів, що там заборонено не тільки купатися, але й користуватися алюмінієм та дерев’яними ложками – їх роз’їдає кислота.
У Данії зросла забрудненість морських просторів нафтопродуктами.
Океан седой гремит набатом,
Он тает обиду в глубине.
Черные раскачивая пятна
На крутой розгневанной волне.
Стали люди сильными, как боги,
И судьба Земли у них в руках
Но темнеют страшные ожоги
У земного шара на боках.
Мы давно «освоили» планету,
Широко шагает новый век.
На земле уж белых пятен нету
Черные сотрет ли человек.
У воду потрапляють залишки добрив із полів, що має негативні наслідки. Змінюється хімічний склад води, бурхливо розростаються водорості в озерах і водосховищах, порушується біологічний кругообіг води.
Учитель. Головними постачальниками води для України є Дніпро, а також Дунай, Дністер, Південний Буг, Тиса, Прут.
Колись Дніпро-одна із найбільших річок Європи- був чистоводним, зі стабільною екосистемою, що нормально функціонувала тисячоліттями, мала велику продуктивність. Сьогодні екосистема Дніпра цілком деградована.
Основними причинами кризової ситуації, що склалася, є:
- будівництво каскаду водосховищ;
- великомасштабна меліорація;
- будівництво великих промислових комплексів;
- величезні об’єми водовідбору для промисловості та зрошення.
У басейні Дніпра діють сім АЕС. Великої шкоди водам завдають викиди таких, як „Хлорвініл”(м. Калуш), „Укрцемент”(м. Кам’янець-Подільський), „Укрнафтохім”(м. Надвірне).
До найнеобхідніших термінових заходів для оздоровлення екологічної ситуації в Україні є:
*активізація екологічної освіти у школах, вузах і екологічного виховання населення;
*проведення незалежних наукових компетентних екологічних експертиз;
*збільшення витрат на охорону природи;
*заборона будь-яких відхилень від проектів і ін.
УЧИТЕЛЬ. Яким вона буде для нас, жителів, планета Земля? Це залежить від нас із вами.Настав час керуватись у всіх своїх вчинках правилами екологічного гуманізму. Основна його ідея-ми з вами лише частина природи, Космосу, законами і правилами якого ми повинні керуватись у повсякденному житті. Не володарювати над природою, а співпрацювати з нею, бути не царем природи, а її невід’ємною частинкою.
Учасники виконують пісню:
В місті, де кружля сірчистий газ
Де феноли часто душать нас
Де хорошу воду в крані ждемо вічність ми.
Щоб було нам легко в тяжкий час
Дуже треба кожному із нас
Берегти природу повсякчас.
Пр-ів:
Ми бажаємо вам завжди
Чистого повітря і води
І сонця промені
Хай завжди ідуть сюди
Ми бажаєм щастя вам
І воно повинно прийти
Тож рук ви докладіть
І природу збережіть.
щоб надзвичайні ситуації не
переслідували нас”.
Підготувала класний керівник
11 класу
Кордон Н. М.
Покотилівська ЗОШ І-ІІІ ступенів